Marcin Wolski w Archiwum polskiej fantastyki

To, co lubię w fantastyce to prekognicja, przewidywanie przyszłości, zmysł obserwacji, pokazywanie rzeczywistości w krzywym zwierciadle. Lubię też groteskę, ostry humor i ironię z tego, co za oknem.

A codziennie jesteśmy zarzucani takimi informacjami, że tylko o nich pisać. Na przykład co otworzę telewizor, to słyszę o pewnej walce bokserskiej, co to ponoć ma być wielkim wydarzeniem. Dwóch gości w wieku przedemerytalnym – jeden bez nerki, drugi bez mózgu – postanawia walić się po pyskach na oczach tłuszczy, by zarobić na starość, a media wciskają, że to będzie wielkie przeżycie i „sport”. Też mi coś.

Albo ostatnie wieści z Watykanu, które jasno wykładają nam różnicę między Polakami i Niemcami. Niemcy mają emeryturę, a Polacy muszą zasuwać aż do śmierci.

Takie prześmiewcze klimaty uwielbia Marcin Wolski, a talent do obserwacji ma nadzwyczajny. Stąd i jego książki fantastyczne, skrzą się od humoru i scenek obyczajowych. A że Marcin jest erudytą, historykiem, to i smaczków w tej prozie sporo, czasem dobrze zakamuflowanych. A fakt, że fabuły są proste, sensacyjne, lekkie, łatwe i przyjemne, w tym przypadku mi nie przeszkadza.

Dzięki Marcinowi Wolskiemu mamy kolejne tytuły w Archiwum polskiej fantastyki.  Znajdą się tu najbardziej znane tytuły, których związek z science fiction jest niekwestionowany. Tytuły kultowe, najpierw czytane w radio, potem kilkukrotnie wznawiane. Oto one:

Świnka. Matriarchat
Numer. Laboratorium nr 8
Enklawa. Tragedia Nimfy 8
Kwadratura trójkąta
Bogowie jak ludzie

I okładka pierwszej z nich. Dwie pozycje postaramy się wydać na Festiwal Fantastyki w Nidzicy, którego Marcin Wolski będzie gościem.

7 odpowiedzi na „Marcin Wolski w Archiwum polskiej fantastyki”

  1. Awatar radosia

    Ciekawa okładka, niedługo znowu trzeba będzie się wykosztować i zrobić zakupy, ale to dopiero jak będą kolejne tytuły z Galaktyki Gutenberga do kupienia:)

  2. Awatar vanrad
    vanrad

    Wolski Wolskim, ale kiedy Snerg i Żwikiewicz?

  3. Awatar Wojtek Sedeńko

    Powoli, my już i tak bokami robimy usiłując to wydać jak najszybciej, korekty wydają mi się zbyt spieszone. Skrócę listę, dodamy nowości. Książka wymaga czasu.

  4. Awatar Paulo
    Paulo

    Które numery będą posiadać powyższe tytuły w serii ?

  5. Awatar vattghern76
    vattghern76

    A Messier 13 Peteckiego przeczytany i potwierdzić należy, iż jest to kawał solidnego, oldskulowego HARD SF! Rozrywka na poziomie. Warto czytać, warto mieć!

  6. Awatar VanDam
    VanDam

    Ja Świnkę i Bogowie… posiadam w wersji wydanej w 1991 roku, ale jak bedę miał nadwyżkę (po GG , pozostałych tomachyu APF i regularnej ofercie solarisu 😉 to pewnie dokupię do kolekcji.
    Kiedy (orientacyjnie) jest w planach poblikacja pozycji Borunia i Trepki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *