Długo to trwało, ale wreszcie są na eSeFie dwie książki krytycznoliterackie i literaturoznawcze o fantastyce rosyjskiej. Obie wydane przez Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, jedną napisał Andrzej Polak, a drugiej jest redaktorem.
Grając przeszłością i przyszłością. Rosyjska fantastyka alternatywna i socjologiczna to bardzo ciekawa i pierwsza po 1991 roku tak obszerna pozycja o fantastyce poradzieckiej. Oczywiście nie mogła powstać wcześniej, bo trzeba przynajmniej ćwierćwiecza, by móc poddać analizie i syntezie dorobek pisarzy piszących w nowej rosyjskiej rzeczywistości. Mamy więc omówienie najważniejszych książek i nurtów czy mód we współczesnej fantastyce rosyjskiej, a że czytelnik polski – dzięki wydawnictwu Solaris, co tu ukrywać – mógł poznać wiele omawianych tu książek, to jest zorientowany w temacie. Książka napisana jest przystępnie, co jest jej dużym plusem.
Fantastyka w literaturach słowiańskich. Idee, koncepty, gatunki – to praca zbiorcza pod redakcją Andrzeja Polaka, zawierająca teksty m.in. Macieja Parowskiego i Jacka Soboty, a także kilka rosyjskojęzycznych, a omawiane są zjawiska i książki z języków słowiańskich – w tym Trylogia Husycka Andrzeja Sapkowskiego. Ale i Wybrakówka Diwowa czy Metro 2033 Głuchowskiego.
Na koniec krótka refleksja. Śledzę z zainteresowaniem dokonania i studia polskich literaturoznawców na tematy fantastyczne i – mam takie wrażenie – pracują oni w oderwaniu od polskiego rynku książki. Co zrozumiałe, omawiając literaturę danego kraju, rosyjsko- czy angielskojęzyczną, czytają te dzieła w oryginale i znają omówienia krytyczne w kraju autorów. Nie orientują się jednak, że wiele z omawianych przez nich dzieł ma już przekłady i omówienia oraz recenzje w Polsce. A ich książki byłyby pełniejsze, gdyby zawierały te informacje – do polskiego wszak czytelnika są skierowane.
Dodaj komentarz