Przed wielu laty, w pierwszych wydaniach SFinksa, rozpisywaliśmy takie stałe rubryki na opowiadania i powieści wszech czasów. Czytelnicy głosowali permanentnie, lista żyła swoim życiem. Wyniki wcale nie były oczywiste, a przecież mieliśmy na początku lat 90. wciąż jeszcze ograniczony dostęp i do klasyki, i do fantastyki w ogóle. Pomyślałem, że warto by wrócić do plebiscytu, ale przy okazji tworzenia Encyklopedii.
Na EF ogłoszę to w tym tygodniu, głosowanie poprzez bloga i mejl ogólny Solaris. Wyniki będą aktualizowane raz w tygodniu.
Głosowanie w pięciu kategoriach:
Polska książka wszech czasów (powieść, antologia, zbiór opowiadań)
Polskie opowiadanie (z prasy, zbioru, antologii)
Zagraniczna książka wszech czasów (warunki j.w.)
Zagraniczne opowiadanie
Film fantastyczny wszech czasów
Bez podziału na sf, fantasy czy horror. Przy dużej liczbie biorących udział w zabawie, nie należy spodziewać się sukcesu książek przypadkowych. Mam też nadzieję, że każdy podejdzie do tematu poważnie i zagłosuje raz. Jak ktoś będzie się próbował lansować poprzez plebiscyt, zwyczajnie będę takie przekłamania publikował.
Glosować można na 10 utworów, ustawionych w kolejności, gdyż miejsca w dziesiątce będą punktowane (15, 12, 10, 7 , 6, 5, 4, 3, 2, 1 pkt). Nie ma obowiązku głosować na wszystkie kategorie.
W ten sposób, już po paru miesiącach będziemy mieli narodowy kanon fantastyki. Z jednej strony zabawa, z drugiej ranking, z trzeciej przegląd gustów, z czwartej wreszcie – wspaniały poradnik dla tych, co chcieliby wiedzieć, od czego zacząć przygodę z fantastyką.
W rankingu będziemy podawać przynajmniej dwudziestkę, jeśli nie pięćdziesiątkę.
Możecie już słać swoje głosy na agencja@solarisnet.pl, z dopiskiem PLEBISCYT. Kanony MUSZĄ BYĆ podpisane.
Miłej zabawy.
Dodaj komentarz